Využití technologie řezání vodním paprskem
Postupem času má vodní paprsek, ať už s přidáním abraziva či ne, stále větší uplatnění v mnoha odvětvích průmyslu. Čistý vodní paprsek se používá spíše k řezání nekovových materiálů. Vodní paprsek s přídavkem abraziva se používá k dělení především kovových materiálů. Přídavek abraziva zvyšuje účinnost při řezání tvrdých materiálů.
Vodním paprskem jdou řezat veškeré přírodní či umělé materiály, které nepoškodí přímý kontakt s vodou.
Řezání vodním paprskem se využívá:
Ve strojírenství se vodní paprsek používá k řezání vodním paprskem (řezání vodním paprskem se týká především materiálů, jako jsou titan, wolfram, tantal, uran, a materiálů velmi tvrdých a těžkoobrobitelných, například slinuté karbidy, superslitiny; dále se vodním paprskem řežou kompozity, vláknité materiály, izolační materiály; pomocí vodního jsou vyráběny tvarově složité součásti, za zmínku stojí díly motorů, turbín a kompresorů). Vodní paprsek se dá použít jako nástroj při předcházejících operací namísto vrtáku, soustružnického nože či frézy. Mimo strojírenství se dále vodní paprsek používá ve stavebním průmyslu, chemickém průmyslu, potravinářském průmyslu, elektrotechnickém průmyslu, textilním průmyslu.
Vodní paprsek je schopný řezat:
- všechny typy ocelí včetně nerezových nástrojových, kalených, pružinových
- barevné kovy a slitiny, měď, hliník, dural, titan, mosaz, bronz a veškeré další
- průmyslové, reklamní a jiné plasty včetně vrstvených
- sklo čiré, barevné, lepené vícevrstvé (neprůstřelné) či jinak upravené, drátosklo s vyjímkou skel kalených
- žuly, mramory a jiné přírodní či umělé kameny, brusné kameny i další
- keramiku, porcelán, glazované či slinuté desky
- dřevo, dřevotřísku, lamino, překližku
- koberce, filc, textilie, kůži, koženku
- pryž, těsnící materiály, kompozity
Nejvýhodnější pro řezání tlakovým vodním paprskem jsou plechy či tabule, lze však kvalitně opracovávat i různé polotovary, materiály povrchově upravené. Díky výškovému senzoru lze řezat i zvlněné či profilované materiály.